Koncert "Babę zesłał Bóg"
Trudno jednoznacznie określić twórczość muzyczną Renaty Przemyk - jest tam rock, poruszające teksty, elementy etniczne, czasem mocna sekcja rytmiczna, czasem dynamiczny głos z samym basem, ale też ironia i głos biały - wszystko co w danym momencie może być potrzebne do wyrażenia aktualnych emocji. W muzyce nie ma granic. Mamy szczęście, że doświadczymy tego razem z artystką już 23 listopada w Nie Teatrze podczas koncertu "Babę zesłał Bóg".
Renata Przemyk Kwartet 23 listopada odwiedzi Nie Teatr prezentując piosenki z płyty "Renata Przemyk i mężczyźni". To nasze kolejne małe święto, gdy na kameralnej scenie przy Sienkiewicza 4 wystąpi jedna z najważniejszych polskich artystek. Reagujemy z pewnością emocjonalnie, gdy słyszymy piosenkę "Babę zesłał Bóg" lub "Bo jeśli tak ma być", ale artystka ma wiele osiągnięć scenicznych, które składają się na jej niezwykłą artystyczną drogę.
W plebiscycie "Polityki" i "Wprost" znalazła się w setce najwybitniejszych artystów XX wieku.
Renata Przemyk urodziła się 10 lutego 1966 roku w Bielsku Białej, tam mieszkała do końca liceum. Po maturze zamieszkała w Katowicach, gdzie studiowała i ukończyła bohemistykę na Uniwersytecie Śląskim. W 1994 roku zamieszkała w Krakowie, a pod koniec 1999 roku w podkrakowskiej wiosce, gdzie w oddaleniu od zgiełku wielkich miast komponuje i aranżuje piosenki dla siebie, innych wykonawców i dla teatru. Zaczęła śpiewać jako nastolatka z lokalnymi kapelami rockowymi, choć tak naprawdę odkryła powołanie dopiero na studiach, zainspirowana Tomem Waitsem, Talking Heads, Niną Hagen i Frankiem Zappą. W wyniku tychże inspiracji powstał pod koniec 1989 roku zespół "Ya Hozna" i płyta pod tym samym tytułem, jednak działalność tego awangardowego zespołu wygasła po roku i Renata rozpoczęła solową karierę. Wydaje kolejne płyty: "Mało zdolna szansonistka" (1992), "Tylko kobieta" (1994), "Andergrant"(1996), "Hormon" (1999), "Blizna" (2001),"Balladyna" (2002) z muzyką do spektaklu w reżyserii Jana Machulskiego,a w 2003 roku ukazuje się kompilacja najciekawszych piosenek zatytułowana "The best of" zawierająca zaśpiewany w duecie z Kasią Nosowską utwór "Kochana", który szturmem zdobył szczyty list przebojów. 28 października2005 r. w Teatrze Rozrywki w Chorzowie odbyła się premiera spektaklu "Odjazd" w reżyserii Freda Apke zawierająca 14 piosenek autorstwa Renaty Przemyk i Anny Saranieckiej (która jest też autorką tekstów wielu jej piosenek). W 2009 wychodzi podwójny album z tymi piosenkami (na jednym z nich Renata sama gra na wszystkich instrumentach). 27 marca 2006 roku ukazał się "UNIKAT", wyjątkowa płyta w dyskografii artystki, stąd też tytuł jaki jej nadała. Jest to najbardziej z dotychczasowych osobista, czasami wręcz intymna opowieść o najistotniejszych emocjach, w nowocześnie brzmiących aranżacjach, których autorem i jednocześnie producentem jest sama wokalistka. W 2010 roku Renata skomponowała muzykę dla Teatru Barakah w Krakowie do spektaklu "Szyc" wg Hanocha Levina . W kwietniu 2011 roku Renata otrzymała za nią ZŁOTEGO MIEDZIAKA czyli Nagrodę Publiczności XIII Polkowickich Dni Teatru w kategorii: Najlepsza Muzyka. Od tego czasu na stałe współpracuje z tym teatrem z dorobkiem siedmiu spektakli z jej piosenkami. W 2012 roku ukazała się płyta "Przemyk AKUSTIKTRIO" będąca studyjnym zapisem granego od kilku lat akustycznego materiału koncertowego o zacięciu etnicznym, gdzie kameralne wersje utworów tworzą niemal spektakl okraszony opowieściami a Renata po raz pierwszy występuje na scenie również jako muzyk.
Trudno jednoznacznie określić twórczość muzyczną Renaty - jest tam rock, poruszające teksty, elementy etniczne, czasem mocna sekcja rytmiczna, czasem dynamiczny głos z samym basem, ale też ironia i głos biały - wszystko co w danym momencie może być potrzebne do wyrażenia aktualnych emocji. W muzyce nie ma granic. Sama artystka nazywa to co robi wiecznym poszukiwaniem brzmień, wzruszeń i klimatów do niczego przedtem niepodobnych. Stąd pewnie każda kolejna płyta różni się diametralnie od poprzedniej, choć na każdej nieodmiennie pojawia się akordeon, instrument do którego ma ewidentną słabość, bez względu na mody i jej charakterystyczny głos.
Piękną przygodą było dla Renaty śpiewanie z Wierą Niczyporuk jej podlasko-ukraińskich pieśni w serii "Szlakiem Oskara Kolberga". Wiera określiła śpiew Renaty w kilku krótkich słowach - "Ty nasza jesteś". Wychodząc w swej muzyce od surowego, post punkowego brzmienia, poszerza konsekwentnie instrumentarium, eksperymentuje z brzmieniami i jest współproducentem własnych płyt. Od 1999 jest też kompozytorem własnych piosenek.
Zapraszamy do Nie Teatru na niezapomniany wieczór z muzyką filmową!
Benefis Tadeusza Drozdy, czyli 50-tka Pana Tadka
W programie "Lajcik" | IV Termin
Męski Interes czyli męska odpowiedź na Damski Biznes
I że Cię nie opuszczę aż do śmiechu
Stand-up / Białystok / Bartosz Zalewski - "Obietnica zmierzchu"
Stand up: Bartosz Gajda
Męski Interes czyli męska odpowiedź na Damski Biznes
I że Cię nie opuszczę aż do śmiechu
"Apetyt na czereśnie" jako słodko-gorzka uczta dla miłośników Osieckiej na scenie Nie Teatru
Zostaw nam swoje dane, a natychmiast poinformujemy Cię, jak tylko nowe wydarzenie pojawi się w sprzedaży!