Koncert - spektakl Edith Piaf i Oni ...
January 23, 2025 at 7:00 PM
Kraków
- woj. MałopolskieTeatr Groteska, Sala teatralna, ul. Skarbowa 2
Program pt. "Edith Piaf i Oni" osnuty jest wokół relacji Edith Piaf z najważniejszymi mężczyznami Jej życia.
Utwory muzyczne przeplatają się tu z tekstami budującymi opowieść o miłości, szczęściu i dramatach… Oprócz wielkich przebojów Piaf usłyszeć można znane utwory z repertuaru m. in. Yvesa Montanda, Charlesa Aznavoura, Georgesa Moustakiego, czy Gilberta Bécaud. Piosenki w wykonaniu wokalistów zabrzmią po francusku i po polsku, w solowych wersjach, a także w duetach. Niezaprzeczalnym walorem koncertu są nowe, interesujące aranżacje Mariusza Dubrawskiego nawiązujące do tradycji piosenki francuskiej.
Twórczyni programu - Justyna Bacz - piosenkarka, lingwistka, autorka tekstów, muzyki i przekładów piosenek - zaprosiła do udziału w koncercie znakomitego wokalistę francuskiego, aranżera i kompozytora -Chrisa Schittulli. Artystom towarzyszy duet wybitnych muzyków: Mariusz Dubrawski - pianista, kompozytor- autor aranżacji oraz akordeonista - Karol Podkul. Justyna Bacz i Chris Schittulli mają na koncie liczne przedsięwzięcia artystyczne związane z piosenką francuską i polską budując mosty pomiędzy dwoma kulturami. Ich koncerty zawsze znakomicie odbierane są przez publiczność i krytyków. Justyna Bacz stworzyła i wyreżyserowała koncerty-spektakle m.in. "Dalida-pieśń miłości" oraz "Femmes, czyli kobiety", które swoje premiery miały w warszawskim Teatrze Kamienica. Chris Schittulli zrealizował m.in. przedsięwzięcie poświęcone Charlesowi Aznavourowi, a ostatnio projekt " Przybora Wasowski à Paris".
Wykonawcy:
Justyna Bacz - śpiew
Chris Schittulli - śpiew
Mariusz Dubrawski - fortepian, aranżacje
Karol Podkul - akordeon
Głosy z offu: Krystyna Czubówna, Szymon Kuśmider
Scenariusz, tłumaczenia i opracowanie tekstów: Justyna Bacz
Tłumaczenia piosenek: Justyna Bacz, Jerzy Menel, Wojciech Młynarski, Andrzej Ozga
Konsultacja artystyczna: Andrzej Ozga
Konsultacja literacka: Anna Piwkowska, Mariola Pryzwan, Andrzej Ozga
Konsultacja merytoryczna: prof. Mieczysław Gajos
Honorowy patronat: Instytut Francuski w Polsce
O wykonawcach:
Justyna Bacz - piosenkarka, pieśniarka, lingwistka, pedagog, tłumaczka, autorka przekładów piosenek, tekstów i muzyki. Absolwentka Instytutu Lingwistyki Stosowanej UW, uczestniczyła w warsztatach wokalnych Studia Piosenki przy klubach studenckich "Hybrydy" oraz "Remont" w Warszawie, ukończyła warsztaty piosenkarskie w krakowskim "Pałacu pod Baranami", kontynuowała naukę śpiewu oraz gry na gitarze indywidualnie. Jest laureatką szeregu nagród na festiwalach piosenki, m.in. nagrody Publiczności w Paryżu na Festiwalu "Dni Georges'a Brassensa" ("Journées Georges Brassens"), II nagrody na Europejskim Festiwalu Piosenki Francuskiej w Châteauroux we Francji, I nagrody Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki Francuskiej w Lubinie, II nagrody Przeglądzie Piosenek G. Brassensa w Poznaniu, I nagrody Festiwalu Pieśni Leonarda Cohena w Krakowie. W 2018 r. została odznaczona Kawalerskim Orderem Sztuki i Literatury nadawanym przez Ministerstwo Kultury Republiki Francuskiej za promowanie kultury francuskiej w Polsce. W 2020 r. otrzymała Grand Prix francuskiego stowarzyszenia "Les Amis de Georges" za kobiecą interpretację utworów Georges'a Brassensa. Była nominowana do osobowości roku "Polski Times" 2020. Na Międzynarodowym Festiwalu Bardów OPPA otrzymała III nagrodę w Plebiscycie Publiczności na najlepszą autorską piosenkę premierową w koncercie "Premiery OPPA 2022".Nagrała osiem albumów bardzo pochlebnie przyjętych przez krytyków i publiczność: "Tête-à-tête"(2006), "Brassens mon amour" (2008), "Empatik" (2013), "Francuska chanson française" (2014), "Dalida pieśń miłości" z udziałem Anny Riveiro i Sergio Bettasa(2017), "Femmes czyli kobiety" (2019) oraz "Dalida pieśń miłości. Koncert w Polskim Radiu Lublin" (2019) wydany przez Polskie Radio Lublin. W maju 2021 ukazała się najnowsza płyta, w pełni autorska, adresowana do najmłodszych odbiorców zatytułowana "Kocham świat-Justyna Bacz dzieciom". Justyna Bacz koncertuje w Polsce, we Francji i Niemczech, śpiewała również w Szwajcarii, Belgii i Stanach Zjednoczonych. Współpracuje z wybitnymi muzykami w kraju i za granicą. Jest członkiem Stowarzyszenia Literacko-Muzycznego "Ballada", przez wiele lat była związana ze sceną "Piwnica na Wójtowskiej", współpracowała z Teatrem Kamienica w Warszawie. Obecnie pracuje nad swoją autorską płytą polsko-francuską i innymi projektami muzycznymi poświęconymi piosence francuskiej.
Chris Schittulli - urodził się we Francji we włoskiej rodzinie muzyków. W wieku 17 lat rozpoczął naukę techniki śpiewu u takich nauczycieli jak Mark Pancek, światowej sławy baryton i Thierry Peala, wokalista uznawany dziś za jeden z najwybitniejszych głosów jazzu. Spotkanie z Bel Canto bardzo szybko otworzyło drzwi do muzycznego uniwersum nasyconego emocjami. Ta eklektyczna podróż pozwala Chrisowi czuć się swobodnie w repertuarze tak szerokim, jak i zróżnicowanym (pop, jazz, rock, pop-opera, tekst piosenki, a nawet poezja). W 2007 roku, wraz z dwoma innymi wokalistami, założył pop-operową grupę Divino, z którą koncertuje na międzynarodowych scenach. W 2008 roku rozpoczął kurs szkoleniowy pod kierunkiem uznanego we Francji trenera wokalnego Richarda Crossa, który zakończył się w 2013 roku uzyskaniem uznanego dyplomu nauczyciela śpiewu. W 2014 roku Chris rozpoczyna nowe życie i nową karierę w Polsce - rozdział obfitujący w wydarzenia i spotkania artystyczne. Chris Schittulli zrealizował m.in. projekt "Przybora & Wasowski Paris", który w 2022 roku miał swoją premierę w mbasadzie RP w Paryżu. W lutym 2020 roku, podczas wizyty Prezydenta Emmanuela Macrona w Polsce, artysta miał przyjemność wystąpić z tej okazji w Ambasadzie Francji Chris Schittulli nagrał albumy "C'est si bon", "Pour elle/dla niej" z piosenką francuską oraz 5 płyt z
grupą Divino. Obecnie pracuje nad nową płytą i wieloma projektami.
Mariusz Dubrawski - pianista, kompozytor, aranżer, producent muzyczny, absolwentem klasy fortepianu Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie i długoletni wykładowca tej uczelni. Laureat m.in. nagrody w Konkursie Pianistów Muzyki Rozrywkowej w 2006 r. Autor muzyki teatralnej, oratoryjnej, i rozrywkowej, kierownik muzyczny licznych w festiwali i programów telewizyjnych, przez blisko 10 lat był jest kierownikiem muzycznym zespołu Ireny Santor. Współpracuje z czołówką polskich wokalistów i instrumentalistów.
Karol Podkul - muzyk instrumentalista, akordeonista. W latach 2006 - 2011 studiował na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie. Jest laureatem licznych konkursów o randze ogólnopolskiej i międzynarodowej w kraju i za granicą. Koncertował z Filharmonią Warszawską, nagrywał audycje dla Telewizji i Radia Rzeszów. Występował w wielu krajach Europy i Azji. Współpracuje z wieloma teatrami warszawskimi W centrum muzycznych fascynacji Karola Podkula znalazła się szeroko rozumiana muzyka folkowa z całego świata, w szczególności muzyka bałkańska. Interesuje go również piosenka i muzyka francuska.
Jak przygotować trasę koncertową dla nieznanej kapeli a przy tym nie zbankrutować i nie wyłysieć
"(nie) Wszystko Ci oddam" - spektakl z okazji Dnia Kobiet
Dużo kobiet, bo aż trzy - A. Andrus, J. Kołaczkowska, H. Śleszyńska, M. Umer
Muzeum Banksy - bilet upoważniający do wejścia w ciągu całego dnia (od godz. 11:00)
Boeing Boeing - odlotowa komedia z udziałem gwiazd
Jak daleko pada jabłko od jabłoni
Piotr Domagała & Bernard Maseli
Teatr Burleski DDS by Veren De Heddge: Magiczna Noc
Zostaw nam swoje dane, a natychmiast poinformujemy Cię, jak tylko nowe wydarzenie pojawi się w sprzedaży!