Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holocaustu
January 30, 2025 at 7:00 PM
Wrocław
- woj. DolnośląskieSynagoga Pod Białym Bocianem, Pawła Włodkowica 7
Ginczanka. Przepis na prostotę życia. - Teatr Łaźnia Nowa | 30.01.2025 - Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holocaustu. Gmina Wyznaniowa Żydowska zaprasza Państwa na to wyjątkowe wydarzenie artystyczne w ramach Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holocaustu, zorganizowane dzięki dotacji Gminy Wrocław w ramach cyklu "Pory roku w Synagodze Pod Białym Bocianem".
Zuzia, dziesięcioletnia dziewczynka pochodzenia żydowskiego, zaczyna pisać wiersze, by po kilku latach dostąpić najpierw zaszczytu ich publikacji w szkolnej gazetce "Echa szkolne", a następnie zdobyć wyróżnienie w konkursie poetyckim "Wiadomości Literackich", namówiona do udziału w nim przez samego Juliana Tuwima. Od tego momentu wszystko idzie w jej życiu jak po maśle: osiemnastoletnia już Zuzanna rozpoczyna współpracę z "Wiadomościami Literackimi", przenosi się z prowincjonalnego Równego (Wołyń) do wymarzonej Warszawy, podejmuje studia i zaczyna pisać dla "Szpilek". Przystąpienie do legendarnych Skamandrytów oraz wydanie pierwszego (i jedynego) tomiku poezji. "O centaurach", nie tylko umacnia pozycję młodej poetki w Warszawie, ale też winduje ją na towarzyski i literacki szczyt. Świat wydaje się leżeć u jej stóp. I wtedy przychodzi wojna.
Autor tekstu, Piotr Rowicki, nie buduje hagiografii Ginczanki. Stara się ją odbrązowić, pokazać taką, jaką mogłaby być naprawdę. Tekst ten i postać nie istniałyby jednak na scenie bez czułej narratorki, w którą z niezwykłym poświęceniem i wewnętrzną prawdą wciela się Agnieszka Przepiórska. Nie bez znaczenia jest tu również kobieca reżyserska ręka Anny Gryszkówny. W sytuacji wojny w Ukrainie postać i historia Ginczanki nabierają nieoczekiwanego charakteru. Jak pisała Swietłana Aleksjiewicz: "wojna nie ma w sobie nic z kobiety". Zuzanna Ginczanka, w przejmującej kreacji Przepiórskiej, zdaje się tę prawdę potwierdzać. Zapisana jest ona i w poezji Ginczanki, i w spektaklu Gryszkówny.
W spektaklu wykorzystano fragment filmu z Zuzanną Ginczanką z kawiarni Adria w Warszawie (1936) dzięki uprzejmości United States Holocaust Memorial Museum (gift of Juliet Brayan Archive). Fotografie archiwalne Zuzanny Ginczanki dzięki uprzejmości Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie.
Tekst: Piotr Rowicki
Reżyseria: Anna Gryszkówna
Scenografia, kostium: Anna-Maria Karczmarska
Muzyka: Michał Lamża
Konsultacja merytoryczna: Agata Araszkiewicz
Reżyseria światła: Mateusz Gierc
Występuje: Agnieszka Przepiórska
Bilet normalny: 50 złotych
Bilet ulgowy*: 30 złotych
*studenci i seniorzy
Harry Potter - Koncert Muzyki Filmowej
Kasprzykowski, Arciuch, Opania, Fidusiewicz
Słynne Sonaty Fortepianowe - muzyka i słowo
Adam Van Bendler z nowym programem "Ultimatum"
PIOSENKI MARKA GRECHUTY - "Steńczyk / Grechuta"
Tribute to Abba teatru Variete Muza
Artystyczni
Stand-up / Wrocław / Bartosz Zalewski - "Prawdziwa Historia"
Zostaw nam swoje dane, a natychmiast poinformujemy Cię, jak tylko nowe wydarzenie pojawi się w sprzedaży!