Koncert w ramach obchodów 80. rocznicy likwidacji krakowskiego getta.
March 11, 2023 at 8:30 PM
Kraków
- woj. MałopolskieSynagoga Tempel, Miodowa 24
W programie pieśni oraz utwory instrumentalne kompozytorów żydowskich, a.m: Leopolda Kozłowskiego, Mordechaja Gebirtiga, Grzegorza Fitelberg, Mieczysława Wajnberga.
Koncert odbywa się w ramach obchodów 80. rocznicy likwidacji krakowskiego getta.
Wykonawcy:
Vadim Brodski - skrzypce,
Bente Kahan - wokal,
Marta Bizoń - wokal,
Marta Mołodynska-Wheeler - piano,
Beata Urbanek-Kalinowska - wiolonczela,
Piotr Lato - klarnet.
Vadim Brodski, światowej sławy wirtuoz grający na XVIII-wiecznych skrzypcach. Wychowany w Kijowie muzyk od wielu lat mieszka w Polsce.W swojej karierze otrzymał pierwsze nagrody na wszystkich międzynarodowych konkursach skrzypcowych, w których uczestniczył: Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Henryka Wieniawskiego (Polska 1977), Konkurs im. Paganiniego (Włochy 1984), Konkurs im. Tibora Vargi (Szwajcaria 1984). Koncertował z wieloma znakomitymi orkiestrami: Filharmonia Moskiewska, Filharmonia Petersburska, Filharmonia Narodowa w Warszawie, Narodowa Orkiestra Symfoniczna Meksyku, London Philharmonic Orchestra, Jerozolimska Orkiestra Symfoniczna, New Jersey Symphony, Orchestre de la Suisse Romande w Genewie.
Bente Kahan, urodzona w Norwegii, żydowska aktorka, muzyk, reżyserka i dramatopisarka, która od 2005 roku jest dyrektorem Centrum Kultury i Edukacji Żydowskiej we wrocławskiej Synagodze pod Białym Bocianem. Jest absolwentką studiów teatralnych w Tel Awiwie i Nowym Jorku, występującą od 1981 roku. Karierę zaczęła na deskach Habimy, narodowej sceny Izraela i Teatru Narodowego Norwegii. W 2000 r. Bente Kahan za swe zasługi artystyczne została wyróżniona przez Norweską Radę Kultury. W roku 2006 otrzymała Nagrodę Prezydenta Wrocławia, a w roku 2010 - po otwarciu odrestaurowanej Synagogi - Tytuł Ambasadora Wrocławia oraz Niemiecko-Polską Nagrodę Kulturalną Śląska. Tego samego roku została nagrodzona Medalem Zasłużony dla Tolerancji, wręczanym przez Fundację Ekumeniczna Tolerancja. W 2013 r. Bente Kahan została odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne osiągnięcia artystyczne, zasługi w działalności na rzecz dialogu międzykulturowego oraz zrozumienia i ocalenia dziedzictwa Dolnego Śląska.
Marta Bizon, polska aktorka teatralna i filmowa. Absolwentka Liceum Ogólnokształcącego im. Marcina Wadowity w Wadowicach i PWST w Krakowie (1994). Jest aktorką krakowskiego Teatru Ludowego. Współpracuje z Teatrem im. J. Słowackiego w Krakowie i Teatrem Polskim we Wrocławiu.
Beata Urbanek-Kalinowska, ukończyła z wyróżnieniem studia w Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie wiolonczeli prof. Zdzisława Łapińskiego, uzyskała dyplom konkursowy: Diplôme Supérieur d'Enseignement - A l'unanimité w Ecole Normale de Musique de Paris Alfred Cortot w klasie prof. Paula Juliena. W 2008 roku otrzymała dyplom studiów podyplomowych - Solistenklasse w Staatliche Hochschule für Musik und Darstellende Kunst w Stuttgarcie, w klasie wiolonczeli prof. Petera Bucka. W 2012 roku uzyskała stopień doktora sztuk muzycznych a w 2018 roku - stopień doktora habilitowanego.Jest adiunktem w Katedrze Kameralistyki Akademii Muzycznej w Krakowie. Od 2014 roku współtworzy Messages Quartet, który zajmuje czołowe miejsce pośród najlepszych polskich kwartetów smyczkowych. Zespół ma na swoim koncie nagrania płytowe zrealizowanych dla wytwórni fonograficznych: DUX, Acte Prearable oraz na zamówienie Uniwersytetu Muzycznego im. F. Chopina w Warszawie. Jest laureatką konkursów, m.in.: - zdobyła Srebrny Medal - II miejsce i Nagrodę Specjalną "Shostakovich Prize" na II Międzynarodowym Konkursie Muzyki Kameralnej w Plovdiv w Bułgarii (z Messages Quartet w 2015 roku), III nagrodę na IV Międzynarodowym Konkursie Muzyki Kameralnej im. J. Brahmsa w Gdańsku (Trio BLUette 2006), Nagrodę Specjalną "Bräuer Optik Spezial preis für Kammermusik" na XIII Internationales Klassikfestival w Allgäu w Niemczech (2005), I miejsce na Konkursie na najlepszą interpretację utworów Krzysztofa Pendereckiego na wiolonczelę solo, Akademia Muzyczna, Kraków (2003), I miejsce w kategorii Trio na VII Międzynarodowym Konkursie Współczesnej Muzyki Kameralnej w Krakowie (2003). Brała udział w kursach mistrzowskich pod kierunkiem m.in.: Krzysztofa Pendereckiego, Stanisława Firleja, Angeliki Mai, Petera Bucka, Christiana Eulera, Marco Ylönena, Ralfa Gothóni'ego i Arvida Engegarda.
Piotr Lato, klarnecista. Ukończył Akademię Muzyczną w Krakowie w klasie klarnetu prof. Andrzeja Godka z wynikiem celującym.Uzyskał szereg nagród i wyróżnień w konkursach muzycznych, m.in. jest laureatem I nagrody w Ogólnopolskich Przesłuchaniach Szkół Muzycznych II st. klas instrumentów dętych drewnianych w Olsztynie (1996), III nagrody w XI Akademickim Konkursie Klarnetowym im. K. Kurpińskiego we Włoszakowicach (2000), oraz III nagrody w IV Międzynarodowym Konkursie Muzyki Kameralnej im. Johannesa Brahmsa w Gdańsku (2006). W 2002 roku został półfinalistą Międzynarodowego Konkursu Klarnetowego "Praska Wiosna" w Pradze a w 2003 zakwalifikował się i uczestniczył w Międzynarodowym Konkursie Klarnetowym ARD w Monachium. Za swoje osiągnięcia artystyczne i naukowe dwukrotnie otrzymał stypendium Ministra Kultury (2000-2002), Stypendium Twórcze Miasta Krakowa (2003), Odznaczenie Zasłużony dla Kultury Polskiej (2016), Nagrodę Dyrektora Centrum Edukacji Artystycznej - nagrodę indywidualną II stopnia za szczególny wkład w rozwój edukacji artystycznej w Polsce, Nagrodę Województwa Małopolskiego "Ars Quaerendi" za wybitne działania na rzecz rozwoju i promocji kultury (2019), Odznaczenie Brązowy Krzyż Zasługi (2019). Brał udział w wielu festiwalach krajowych i zagranicznych: Międzynarodowy Festiwal Muzyczny Eurosilesia, Międzynarodowy Festiwal Muzyka w Starym Krakowie, Międzynarodowy Festiwal Pogranicza Muzyki Współczesnej, Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena, Festiwal Youmg Euro Classic, Międzynarodowy Festiwal Muzyki Współczesnej - 12 Dni Muzyki Kompozytorów Krakowskich, Festiwal Polskiej Muzyki Współczesnej - Musica Polonica Nova, Międzynarodowy Festiwal Muzyki Kameralnej "Muzyka na Szczytach" i innych. Był uczestnikiem wielu kursów klarnetowych, m.in. kursu interpretacyjno - kompozytorskiego prowadzonego przez K. Stockhausena. Zrealizował szereg nagrań płytowych, telewizyjnych i radiowych dla wytwórni krajowych i zagranicznych: DUX, Centaur Reccord, Le Foxx Music, Universal Music i innych. Prowadzi działalność pedagogiczną w Państwowej Szkole Muzycznej II st. im. Władysława Żeleńskiego w Krakowie. Od 2006 roku był asystentem w klasie klarnetu prof. Andrzeja Godka w Akademii Muzycznej w Krakowie. W 2011 roku uzyskał stopień doktora sztuk muzycznych w zakresie dyscypliny artystycznej instrumentalistyka i został zatrudniony na stanowisku adiunkta.
Projekt jest współfinansowany ze środków Miasta Krakowa
Dobrze się kłamie - sylwester 2024/2025
Muzeum Banksy - bilet upoważniający do wejścia w ciągu całego dnia (od godz. 11:00)
Kostiumowy spektakl kabaretowy
Muzeum Banksy - bilet upoważniający do wejścia w ciągu całego dnia (od godz. 11:00)
Cezary Żak, Katarzyna Żak, Izabela Dąbrowska, Agnieszka Więdłocha, Piotr Ligięza, Grzegorz Warchoł
Soliści z towarzyszeniem orkiestry symfonicznej oraz zespołu jazzowego
Światowe przeboje Króla walca Johanna Straussa i nie tylko...
Zostaw nam swoje dane, a natychmiast poinformujemy Cię, jak tylko nowe wydarzenie pojawi się w sprzedaży!